Umów się na wizytę!

Zdrowe zęby – zdrowe serce!

Skąd się wzięło nasze credo?

Być może w pierwszej chwili trudno nam sobie wyobrazić jakikolwiek wpływ tych dwóch organów na siebie, to jednak nauka dostarcza wiele dowodów na to, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, nie mniej ważna dla naszego układu sercowo-naczyniowego niż zdrowa dieta czy aktywność fizyczna.

Tę tezę potwierdza zespół badawczy profesora Howarda Jenkinsa. Jego zdaniem, w naszej jamie ustnej żyje bardzo bogata mikroflora. Osadza się ona na naszych zębach w postaci osadu. Jeśli osad ten nie jest usuwany regularnie w czasie szczotkowania zębów, może dochodzić do powstawania płytki nazębnej i stanów zapalnych dziąseł, co z kolei objawia się m. in. krwawieniem dziąseł. Przez to bakterie dostają się bez większych problemów do naszego układu krwionośnego. W nim prowadzą do powstawania minizakrzepów, które wędrując z prądem krwi docierają do kluczowych dla nas narządów czyli serca i mózgu. Naukowcy prowadzili badania na bakterii z rodziny Streptococcus zawierających proteinę PadA. Białko to znajdujące się na powierzchni drobnoustroju prowadzi do sklejania płytek krwi. Dowiedziono, że posklejane trombocyty wytwarzają swego rodzaju ochronnę powłokę dla bakterii, co czyni ją niedostępną dla naszego układu immunologicznego oraz osłabia działanie antybiotyków. Następnie bakteryjna skrzeplina osadza się np.na zastawkach serca, wywołując tam stan zapalny i tym samym prowadząc do upośledzenia ih funkcji. Naukowcy doskonalą lek, który będzie mógł zablokować działanie białka PadA.

Tak więc, bardzo ważna jest właściwa dbałość o higienę jamy ustnej, która zapewni nam zdrowy, piękny uśmiech, ale jak się okazuje również zdrowe serce.