Umów się na wizytę!

JAK CZĘSTO TRZEBA CZYŚCIĆ ZĘBY W GABINECIE?

Co pół roku? Raz na dwa lata?

W ogóle nie potrzebuję, ja dobrze myję zęby!

Z całą pewnością dobrze myjesz zęby, a profesjonalne czyszczenie w gabinecie jest potrzebne minimum raz na pół roku.

Czy wiesz co Ci to da?

To oczywiste, że ładny uśmiech, przyjazny oddech i dobre samopoczucie. Czy jeszcze coś? Tak! Bezpieczeństwo, zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych kardiologicznych i neurologicznych. Ich ryzyko wzrasta gdy chore jest najbliższe otoczenie zęba (przyzębie).

Dlaczego tak się dzieje?

Na granicy zęba i dziąsła, oraz pomiędzy zębami jest wiele „zakamarków” których nikt sobie sam nie oczyści. Tam zbiera się najpierw płytka nazębna (resztki pokarmowe + bakterie). Z czasem zostaje ona nasycona jonami wapnia ze śliny, tak powstaje kamień nazębny.  Bakterie produkują kwasy, działające niekorzystnie w dwu kierunkach:

1) niszczenie powierzchni zęba (najpierw powstaje odwapnienie, odczuwamy ją jako nadwrażliwość, potem powstaje próchnica)

2) niszczenie przyzębia czyli dziąseł, kości zębodołu i powierzchni korzenia zęba. (Tak powstaje choroba przyzębia prowadząca do utraty zębów. Gdy przyzębie jest chore i pełne bakterii,  pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, dochodzi do ropienia i krwawienia z dziąseł.  Ryzyko chorób cywilizacyjnych wzrasta, gdyż bakterie masowo przedostają się do krwioobiegu.)

Ale przecież ja myję zęby specjalistyczną pastą do zębów!

To prawda, są takie pasty ale nie usuwają one przyczyny, tylko objawy. W dodatku tylko przez jakiś czas.

Jakie mogą być objawy zapalenia dziąseł lub choroby przyzębia?

Może to być nadwrażliwość; próchnica; nieprzyjemny zapach z ust; krwawienie z dziąseł; ropienie z dziąseł; rozchwianie zębów; obnażenie powierzchni korzenia zęba, czyli recesja. Według wszystkich statystyk stomatologicznych główną przyczyną utraty zębów jest właśnie choroba przyzębia.

Jeżeli rzeczywiście dobrze myjesz zęby i profesjonalnie czyścisz je raz na pół roku to możesz o tym zapomnieć!

A czy czyszczenie zębów i przyzębia boli?

Nie! Profesjonalna profilaktyka nie boli! Natomiast nieumiejętne czyszczenie zębów, niestety boli. Najgorszy jest pośpiech i brak wnikliwego badania stanu zębów. Ustalenie faktycznego stanu zębów daje nam informację jaką metodę czyszczenia dobrać, lub jaką procedurą poprzedzić zabieg, aby nie bolało! Jest również taki zabieg, który zawsze wywołuje dolegliwości bólowe. Jest nim piaskowanie!

Czy można zastąpić zabieg piaskowania jakimś innym?

Zdecydowanie tak! Istnieje wiele preparatów które nie działają tak agresywnie i ściernie na powierzchnię zębów. Nie wywołują one nadwrażliwości, lecz przeciwnie znoszą ją. Doczyszczają powierzchnię zęba i nie niszczą jej.

W takim razie jakie zabiegi trzeba wykonać?

O tym decyduje stomatolog po badaniu zębów i przyzębia. Może to być skaling ultradźwiękowy, polerowanie zębów pastą profilaktyczną, reminaralizacja, użycie hydroksyapatytu który odbudowuje powierzchnię zęba i znosi nadwrażliwość, fluoryzacja.